Giovanni Pradella

 

"V oblasti stavby varhan je Pradellova firma jedna z nejkvalifikovanějších v celé Evropě."

 

Lorenzo Ghielmi
Profesor varhan v Bazileji (Schola Cantorum) a Miláně (Civica Scuola di Music)

 

 

Za svoji vynikající práci byl Giovanni Pradella oceněn Řádem zásluh o Italskou republiku (italsky Ordine al merito della Repubblica Italiana). Je to nejvyšší italské vyznamenání. Je udělován prezidentem republiky za zásluhy o národ v oblasti literatury, umění, hospodářství a vojenství.

 

 

Projekt nových varhan v Chyškách od firmy Pradella je unikátní a zajímavý hned z několika důvodů. Každý z nástrojů této firmy je dokonalý originál, přizpůsobený prostoru, do kterého je stavěn, po technické i zvukové stránce. Celý projekt je zpracován důkladně do posledního detailu, podle podmínek, kam je nástroj umístěn.

Všechny nástroje, které firma postavila, vykazují několik charakteristických znaků. Předně je to dokonalé řemeslné zpracování s vysokým podílem ruční práce. Pozornost je věnována i nejmenším detailům a je používán jen ten nejkvalitnější materiál. Kov pro výrobu píšťal si firma slévá sama, stejně jako si sama obstarává výrobu plechu. Pro výrobu dřevěných píšťal užívá vysoce kvalitní rezonanční dřeva, stejně jako pro výrobu skříně. Při stavbě varhan firma zachovává osvědčené výrobní postupy nejkvalitnějších barokních varhanářů, zaručující ten nejlepší výsledek.

To všechno je nezastupitelným předpokladem pro to nejdůležitější, co od varhan vyžadujeme: unikátní a krásný zvuk nástroje. Varhany firmy Pradella se vyznačují zvukovou čistotou a průzračností, což zaručuje intonérské mistrovství, které firma při stavbě varhan opakovaně potvrdila. Každý registr je svébytný a při jejich spojování dochází ke krásnému propojování. V různých kombinacích tvoří nové a jedinečné barvy. Propracovanost v tomto směru jde až tak daleko, že i v rámci jednoho registru se zvuk přirozeně vyvíjí podle toho, v jaké poloze varhaník hraje. Při interpretaci varhanních skladeb pak dokonale vyzní každý hlas, zvláště při polyfonní hře.

Též po vizuální stránce jsou nástroje této firmy nádherně propracované a stylově charakteristické. Výzdoba a styl skříní nástroje navazuje na dobré tradice starých varhanářů, ale obsahuje v sobě i originalitu současného zpracování.

Vcelku lze říci, že se jedná o jedinečný umělecký artefakt. Vyvážený a hodnotný po všech stránkách. Skutečný diamant, zasazený do dokonalého šperku, kterým jistě každý Chrám Páně je.   

Unikátnost tohoto projektu lze spatřovat i v tom, že se bude jednat o jediný nástroj tohoto typu a kvality od italské firmy v Čechách, možná v celé střední Evropě.

 

MgA. Miroslav Pšenička